Рекорден брой точки в противоречивия Мач на звездите на НБА, когато Изтокът победи Запада, 211-186
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-02-19 | 14:50:39

Отбор надхвърли границата от 200 точки за първи път в историята на НБА, тъй като Източната конференция спечели Мача на звездите за първи път от 2014 г., побеждавайки Западната конференция с 211-186 в неделя в годишната витрина на най-добрите таланти в лигата .

Списъците със звезди включваха някои от най-големите имена в спорта като ЛеБрон Джеймс, Стеф Къри, Янис Адетокумбо, Никола Йокич и Кевин Дюрант.

Лудостта за отбелязване на голове счупи редица рекорди според НБА. Общият брой точки на Изтока беше най-високият досега, засенчвайки 196, поставени от Western All-Stars през 2016 г., докато общият сбор от 397 надмина предишния рекорд от 374, поставен през 2017 г. Източните All-Stars също направиха огромните 42 три- указатели, за да победи рекорда от 35, поставен през 2019 г.

„Всички питаха какъв е рекордът“, каза гардът на Милуоки Бъкс Деймиън Лилард. „Разбрахме и го преследвахме.“

Тазгодишният Мач на звездите също видя завръщането на традиционния формат Изток срещу Запад. От 2018 г. до 2023 г. капитаните на отбори (двамата играчи с най-голям брой гласове на фенове от всяка конференция) избраха играчи от група All-Star, независимо от отбора или конференцията.

Изтокът беше воден с 39 точки от Лилард, който завърши изключително успешен уикенд, като беше обявен за MVP на Мача на звездите, след като запази титлата си в състезанието за три точки по-рано в неделя. Някои от неговите проби по време на демонстративната игра бяха далеч отвъд дъгата.

„Аз и Кауи (Леонард) се възхищавахме от това, че той стреля от линията на полукорта, сякаш е свободен удар... сила, сила, мускулна памет“, каза Дюрант, 14-кратен участник в Мача на звездите.

Джейлън Браун от Бостън Селтикс добави 36 точки, докато гардът на Индиана Пейсърс Тайрис Халибъртън, който играе на домашната си арена, отбеляза 32.

Големият човек на Минесота Тимбъруулвс Карл-Антъни Таунс, влизащ от пейката на Запада, поведе всички реализатори с 50 точки за по-малко от 28 минути. Гардът на Оклахома Сити Тъндър Шай Гилгеус-Александър – претендент за наградата MVP на редовния сезон – загуби 31, за да подхрани Запада.

Въпреки счупените рекорди и обидните майсторски класове, много фенове и специалисти критикуваха играта в неделя за предполагаемата липса на конкурентоспособност.

Защитата отдавна се счита за незадължителна в демонстративната игра в средата на сезона, като играчите предпочитат да правят шоу за публиката с ярки акценти и да играят с по-малко интензивност, за да избегнат наранявания.

Мачът на звездите е преди всичко витрина, но необичайните сборове на точки и небрежните усилия в защита започнаха да разочароват зрителите.

С нарастването на преднината на Изтока през втората и третата четвърт и малко или никаква защита от двата края, играта беше поставена извън обсега на Запада сравнително рано, което доведе до липса на напрежение през целия участък.

Връщането към конферентния формат също доведе до премахването на популярния Elam Ending, където играта приключва, когато един отбор достигне целеви резултат в неограничена четвърта четвърт.

Двукратният шампион на НБА Михал Томпсън, баща на гарда на Голдън Стейт Уориърс Клей Томпсън, описа събитието като „фарс“, докато комисарят на НБА Адам Силвър изглеждаше раздразнен след последния звънец.

„За All-Stars от Източната конференция: Вие отбелязахте най-много точки. Е… поздравления“, каза той на корта след мача.

Дори самите играчи изразиха опасения относно играта.

„Надяваме се, че с напредването на годините [Мачът на звездите] ще се върне към това, което феновете искат да видят... Предполагам, че момчетата се опитват да разберат как да играят здраво и да бъдат в безопасност в същото време“, каза Браун след мача.

Дюрант предположи, че раздутият резултат има повече общо с пренапрегнатата атака в играта.

„Изстрелът от Изтока беше невероятен“, каза той. „Трудно е да играеш защита, когато някой стреля от 30-40 фута над теб.“

Намирането на начин за възобновяване на интереса и инжектиране на интензивност към тази основна част от сезона в НБА ще остане предизвикателство за Силвър през следващите години, тъй като лигата се опитва да балансира приятните за публиката лудории на корта със състезателен дух.

Източник: cnn.com